Destek
Asistanı
Asistan

Yaza Girmeden Forma Giriyor Muyuz?

Yaza Girmeden Forma Giriyor Muyuz?

Baharın güzelliği, saflığı ve neşesi hayatımıza girmeye başladı. Cemre havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştü. Yani yaz aylarının kapıları aralanmaya başladı. Peki, biz kışın ne yaptık? Sıcacık battaniyemizin altında filmler izledik, kitaplarımızı okuduk, öğrenci arkadaşlarımız sınavlarına çalıştı, sevdiklerimizle beraber ev oturmalarına gittik, geldik vesaire… Tüm bunları yaparken küçük gibi gözüken ama hiç de masum olmayan öyle yiyecekler tüketildi ki kışın alınan kilolar bu aylarda canınızı sıkmaya başladı.

***

Şimdi aldığımız fazlalıklarımızı nasıl verebiliriz bunları konuşalım. Kahvaltı… Öncelikle güne kahvaltı yapmadan asla başlamamalısınız. Çalışma saatlerim çok düzensiz, kahvaltı yapamıyorum vb. gibi bahanelerle kahvaltıyı atladığınız günler sizin yılda yaklaşık 12 kilo almanıza neden olur. Ara öğün… Ara öğünler tamamen kurtarıcı öğünlerdir. Ana öğününüzün gecikeceği zamanlarda gelen o açlık krizlerini büyük ölçüde engelleyerek bir sonraki öğününüzde fazla kaçırmanızın önüne geçer. Öğle yemeği… Ev hanımları için öğle yemekleri genelde ayaküstü atıştırmalarla geçiştirilen ya da kahvaltı ile birleştirilen, çalışanlar için ise; iş yerinde çıkan, genellikle yağlı olan yiyeceklerden sağlıklı tabak oluşturmakta zorlanılan öğünlerdir. Evde isek, ayaküstü atıştırmalıklar yerine, yediklerimizin farkında olmak adına oturarak bir öğün tüketilmelidir. Çalışanlar için ise günlük menüler takip edilmeli, gerekirse evden yiyecekler götürülmelidir. Akşam yemeği… Bütün ailenin bir arada olduğu, bizim için de bu yönüyle anlamlı olan neredeyse tek öğündür akşam yemeği. Bunun için olabildiğince çok çeşit olmasını önemseriz. Bu çeşitliliğin sağlığımıza zarar vermesini (kilo almamızı vs.) önlemek adına tabağımızı küçültmek veya porsiyonlarımızı azaltmak bizim için güzel ve sağlıklı bir seçenek olabilir.

***

Akşam saat 19:00’dan sonra bir şey yememelisin gibi halk arasında konuşulanlar herkese göre geçerli olan bir kuram olmayıp, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Evet, saat 21:00’da yatan biri için akşam saat yediden sonra bir şey yememek çok doğrudur. Fakat geç saatlere kadar oturmak durumunda olan biri için son ara öğün yatmadan iki, iki buçuk saat önce son bulmalıdır ki bu akşam saat 19:00 olmayabilir. Genel olan söylemleri hayatınıza geçirmek yerine tamamen size özel olarak hazırlanmış beslenme programlarını hayatınıza geçirerek daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaza merhaba deyin…

Tüm halkımıza sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim.

Yukarı