Destek
Asistanı
Asistan

Ramazanda Kilo Almamanız İçin 10 İpucu!

Ramazanda Kilo Almamanız İçin 10 İpucu!

Ramazanda kilo almanın aksine kilo verebilirsiniz. Bunu yapmak sanıldığından çok daha basit. Peki nelere dikkat etmeliyiz gelin birlikte bakalım.

Yemek şeklinin ve saatlerin değişmesi ile metabolizmamız da büyük bir değişime uğruyor. 17 saatlik açlık sonrası çok fazla yeme isteği, düşen kan şekerini toparlamak için tatlı yeme isteği ve bunları iftardaki ilk yarım saatte tüketmek isteğimiz maalesef mide problemleri başta olmak üzere çoğu zaman kötü sonuçlara neden olabiliyor.

Yemek sonrası mide yanmaları, reflü şikayetleri, halsizlik, baş ağrıları ramazan ayı ile beraber baş gösteriyor. Bunları önlemek ve kilo almamak için işte ipuçları…

1. Orucunuzu 1 bardak su ile açtıktan sonra birkaç iftariyelik tüketip ardından 1 kase çorbanızı için ve midenizi 15-20 dk dinlendirin. Daha sonra hafif bir sebze yemeği, ızgara veya fırında et/tavuk, salata tüketilmeli.

2. İftardan  sonra çay tüketimi besinlerin içeriğine zarar vereceği için en az 1 saat sonra olmalı.

3. 2 porsiyon meyve tüketimi iftar ile sahur arasında tüketilmeli.

4. Gün içerisinde almanız gereken kaloriyi iftar ve sahur dahil öğünlere dengeli bir şekilde dağıtmalısınız.

5 Su tüketimi ramazan ayında her zaman olduğundan çok daha fazla önem kazanmakta. Bu yüzden günlük tüketmeniz gereken 2-3 lt suyu iftar ve sahur arasında muhakkak tüketmelisiniz.

6. Daha fazla aç kalmamak ve metabolizmanızı yavaşlatmamak için muhakkak sahur yapmalısınız. Sahurda tok tutan protein ve kompleks karbonhidratlara (tam tahıllı besinler, kurubaklagiller vb...) yer vermelisiniz.

7. Mutlaka yumurta tüketin! Yumurta kaliteli protein olması sebebiyle uzun süre tok kalmanızı sağlar.

8. Tam tahıllı ekmek, çavdar ekmeği vb. esmer ekmekleri sindirimi uzun süreceği için tercih etmelisiniz.

9. Kolesterol probleminiz varsa kırmızı eti sınırlamalısınız. Haftada 2 kez balık tüketmeye özen gösterin.

10. Son olarak mutlaka yürüyüş yapın… iftardan en az 1-1,5 saat sonra yapacağınız yürüyüşler bu dönemde metabolizmanızın yavaşlamasını ve mide şikayetlerinizi önler.

Yukarı