Destek
Asistanı
Asistan

Mevsim Geçişlerinde Sağlıklı Beslenme

Mevsim Geçişlerinde Sağlıklı Beslenme

Doğru Besin Maddeleri;

Malum önümüz ilkbahar, kış mevsimini uğurluyoruz. Bu dönemde beslenmemize her zamankine göre daha fazla özen göstermeliyiz. Öncelikle dikkat etmemiz gereken bulunduğumuz ayın mahsüllerini tüketmek. Mesela; mart ayındayız, sebze olarak ıspanak, havuç, pırasa, kırmızı turp,brokoli, dereotu, marul, maydanoz, nane, roka, tere, pazı, yeşil soğan, meyvelerden ise elma ve muz tüketimine öncelik vermeliyiz. Sebze ile beslenmenin yanısıra düzenli protein ve omega3 kaynaklarının tüketimine de muhakkak önem gösterilmelidir. 

Besinleri zamanında tüketmenin en büyük faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Gerekli tüm vitaminleri ve mineralleri besinlerin en taze olduğu dönemde almak vücuttaki zindeliği artıracaktır. Bununla birlikte yaşanması muhtemel olan bahar yorgunluğu, soğuk algınlığı vb. rahatsızlıkların da önüne geçebilirsiniz.

Sıvı Tüketimi

Beslenmeye dikkat ederken unutulmaması gereken diğer önemli besin maddesi su. Günde en az 2 lt su tüketimine özen göstermeliyiz. Toksinlerden ve mikroplardan arınmanın en iyi yolu su ile sağlanıyor. Gerek sıkça elleri yıkamak gerek yeterli sıvı alımı hastalıklardan korunmada su sayesinde gerçekleşen en etkili yöntemlerdir.

Fiziksel Aktivite

Kış mevsiminin getirmiş olduğu yükü sırtımızdan atmak için günlerin de yavaş yavaş uzamaya başlamasıyla fiziksel faaliyetlere muhakkak devam edilmelidir. Günde en az 10 bin adım atmaya özen göstermeli, imkanlar dahilinde ise haftada en az 1,5 saat yüzme beslenmeyi oldukça destekleyici olacaktır.

Yukarı